Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Platan "Olbrzym"

 

W lipcu tego roku zostały wykonane przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Chojnie, prace porządkowe wokół pomnika przyrody, jakim jest drzewo platan w Chojnie. W ramach prac zastąpiono stare ogrodzenie drzewa na nowe, odkrzewiono i uporządkowano teren, na którym rośnie pomnik przyrody. Drzewo zlokalizowane jest w parku miejskim przy ul. Wojska Polskiego nad Rzeką Rurzycą (działka nr 53, obręb 3, m. Chojna).

Przed wojną park nazywał się Vierecksche Garten, ale nazwa mogła być różna w różnych okresach. Obok znajdował się duży młyn, który piętrzył Rurzycę do wielkości solidnego stawu. Poniżej zamieszczono zdjęcia przedstawiające platana „Olbrzyma” przed wojną i obecnie. Ponieważ niestety platan stał się obiektem dewastacji w najbliższym czasie planowane są dalsze prace związane z ochroną i pielęgnacją naszego pomnika przyrody, który jest najgrubszym platanem w Polsce, a jego wiek szacuje się na ok. 280 lat.

Prosimy o reagowanie na akty wandalizmu dzwoniąc do Straży Miejskiej pod nr tel. 0601 060 965. 

  

 

W dniu 14 listopada 2011 r. na pomniku przyrody - platanie klonolistnym „Olbrzymie”, zostały wykonane prace pielęgnacyjno - urządzeniowe. Usunięto suche konary i gałęzie, zlikwidowano poprzednie zabezpieczenia wzmacniające konary platana, które przyczyniały się do i usychania. Zamontowano nowe liny wzmacniające i niewpływające na degradację drzewa oraz siatkę zabezpieczającą wypalone wnętrze.

Zabiegi wykonała firma HSGT Sp. z o.o. wycinka i pielęgnacja drzew ze Stargardu Szczecińskiego. Wszelkie prace zostały wykonane zgodnie z ekspertyzą dendrologiczną przy użyciu materiałów wskazanych w opinii dendrologicznej oraz w obecności biegłego sądowego - rzeczoznawcy, inspektora nadzoru ds. pielęgnacji drzew - dr n. przyr. Pana Alojzego Kowalczyka.

Prace przy drzewie zostały współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.  

 

pielegnacjaplatana Galeria

Prosimy o reagowanie na akty wandalizmu dzwoniąc do Straży Miejskiej pod nr tel. 0601 060 965. 

Strona główna

Licznik odwiedzin

12172944

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV