Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Warsztaty origami w Centrum Kultury.

2011-02-14 08:11:38

 
Centrum Kultury w Chojnie zaprasza na Warsztaty Origami - 18 luty godz. 11.00
Prowadzenie; Agnieszka Jasicka (Centrum Rozwoju w Szczecinie)
 
 
 
Opis sztuki Origami:
 
Origami to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. Modele wykonuje się z kartek o różnych kształtach najczęściej kwadratowych lecz także prostokątnych, trójkątnych i okrągłych. Składa się formy płaskie i przestrzenne, zwykłe i nacinane, a nawet wycinane i klejone, choć nie są one uznawane za czyste Origami. Tworzy się formy pojedyncze i złożone z wielu modułów. Do tworzenia Origami używany jest papier gładki, wzorzysty, barwiony, drukowany, gruby, cienki, błyszczący, matowy... Stosuje się też różne rozmiary kartek.
 
Cele:
Origami działa bardzo wszechstronnie na rozwój dziecka. Pobudza układ nerwowy, integruje pracę obu półkul mózgowych. Wrażenia są odbierane za pomocą kilku zmysłów równocześnie (dotyk, wzrok, słuch), które muszą ze sobą współpracować. Składanie papieru doskonale ćwiczy małą motorykę, koordynację wzrokowo ruchową, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Konstruowania papierowych form nie należy traktować jedynie jako aktywności czysto plastycznej czy technicznej. Procesowi tworzenia towarzyszą ćwiczenia językowe, matematyczne, porównywanie, przekształcanie, opisywanie. Dziecko uczy się cierpliwości, dokładności, rozumienia poleceń i wyjaśniania z czym ma problem.
 
Metody pracy:
Formy prezentowane dzieciom są proste i dostosowane do ich umiejętności w danym wieku.
Poszczególne zagięcia papieru są prezentowane przez prowadzącą, która następnie pomaga dzieciom mającym problem z danym krokiem. Każdy następny ruch jest rozpoczynany w momencie jak wszystkie dzieci uzyskają wymagane stadium pracy. Dodatkowo dziecko ma przed sobą instrukcję, którą uczy się czytać i może potem zabrać ze sobą do domu aby dalej ćwiczyć daną formę.
                                                       Agnieszka Jasicka


 

  
     Doradca psychospołeczny, a także magister ogrodnictwa. Ma za sobą dziesięcioletni staż pracy w szkołach, w czasie którego prowadziła zajęcia integracyjne, terapeutyczne, zawodoznawcze, koło zainteresowań, lekcje i warsztaty; zajmowała się indywidualną pracą z dziećmi i młodzieżą potrzebującą wsparcia; koordynowała międzynarodowy projekt współpracy szkół Comenius.
     W ramach projektu Comenius była pomysłodawczynią tematu całego przedsięwzięcia i współtwórczynią głównego produktu - przyszkolnego ogrodu edukacyjno-rekreacyjnego.
     Swoje zainteresowania ekologiczne realizuje działając w międzynarodowej organizacji WWOOF - wspierając farmy ekologiczne w Europie poprzez pracę na nich jako wolontariusz w czasie wakacji. Napisała kilka artykułów do lokalnej gazety ekologicznej "Zielona Arka" dotyczących tematyki przyrodniczej i psychologicznej.   
     Jedną z jej pasji jest także język angielski, którego znajomość rozwija w czasie licznych podróży zagranicznych, pracując obecnie jako tłumacz i nauczyciel języka, oraz jako aktywny działacz szczecińskiego oddziału międzynarodowego klubu Toastmasters i członek jego zarządu. W klubie rozwija swoje umiejętności przemawiania publicznego w języku angielskim.
     Interesuje się ponadto rozwojem duchowym, zdrowym stylem życia i medycyną naturalną, od roku 1992 ćwiczy jogę. Dodatkowo w wolnym czasie realizuje się w zajęciach plastycznych, wycieczkach rowerowych, podróżach, działalności społecznej i tworzeniu stron www. W ramach swojej obecnej działalności prowadzi także zajęcia z Origami dla dzieci.


Strona główna
BIP
BIP

Licznik odwiedzin

9617360

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl

Obsługa techniczna
ALFA TV

Deklaracja dostępności