Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

PRODUKTY TRADYCYJNE

2021-07-19 10:25:33

W roku 2004 mieszkańcy Polski otrzymali specjalny instrument do dokumentowania wytwarzanych przez siebie tradycyjnymi metodami wyrobów żywnościowych. Tym instrumentem jest Lista Produktów Tradycyjnych (w skrócie LPT) uregulowana ustawą z dnia 17 grudnia 2004 r. O rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (Dz.U. z 2017 r. póz. 1168 t.j.). Powyższa lista stanowi swoisty, spisywany systematycznie katalog naszych polskich żywnościowych produktów, których specyficzny charakter i właściwości wynikają z zastosowania historycznie ugruntowanych i udokumentowanych metod produkcji. Cieszy więc fakt, że można odnaleźć w nim także nasze zachodniopomorskie perełki. Obecnie na w/w liście znajduje się 56 produktów z Pomorza Zachodniego. Dominują produkty z kategorii: miody, napoje, wyroby piekarnicze czy warzywa i owoce, ale nie brakuje również produktów rybołówstwa, gotowych dań oraz produktów mięsnych.


Pomorze Zachodnie to bogaty kulturowo obszar, w tym z tradycyjnymi kulinarnymi specjałami. Poszczególne jego zakątki posiadają swoje charakterystyczne potrawy i produkty, których tradycja wytwarzania związana jest z jego dawnymi lub obecnymi mieszkańcami. Niektóre z tych produktów rozpoznawalne są już od wielu lat na naszym kulinarnym rynku, poprzez ich udział w lokalnych konkursach, wystawach czy jarmarkach, część zaczynamy dopiero poznawać.

Wpisując produkty na Listę Produktów Tradycyjnych chronimy je od zapomnienia, przyczyniając się tym samym do budowania naszych „małych ojczyzn kulinarnych", przez co sami możemy stać się cząstką dziedzictwa kulinarnego Pomorza Zachodniego.

Należy przy tym zauważyć, że powyższe działanie wpisuje się w tegoroczne kulturowe wydarzenie jakim są Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa, których jednym z elementów może być także hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Smaki dziedzictwa". Wydarzenie to może być doskonałą okazją do upowszechniania informacji o w/w liście i zachęcania mieszkańców do odkrywania na nowo swoich rodzinnych receptur.

Lista Produktów Tradycyjnych jest listą otwartą i każdy kto wytwarza produkt, którego historia i tradycyjny sposób wytwarzania związane są z dawnymi i obecnymi gospodarzami tych ziem. ma szansę ubiegać się o jego wpis na LPT.

 

PRODUKTY TRADYCYJNEStrona główna

Licznik odwiedzin

12172875

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV