Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Promocja XII tomu ROCZNIKA CHOJEŃSKIEGO (GALERIA)

2019-12-12 12:38:51

10 grudnia 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie odbyła się promocja XI tomu „Rocznika Chojeńskiego” – czasopisma poświęconego historii i teraźniejszości regionu, które od 2009 roku wydaje chojeńskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”. W spotkaniu udział wzięli liczni goście, w tym starosta gryfiński Wojciech Konarski, proboszcz chojeńskiej parafii Św. Trójcy ks. Janusz Mieszkowski, autorzy opublikowanych w tomie artykułów, a także liczni sympatycy „Rocznika” i Stowarzyszenia – nie tylko z samej Chojny, ale również m.in. ze Szczecina, Stargardu, Gorzowa Wielkopolskiego, Trzcińska-Zdroju, Morynia czy Bad Freienwalde.

Oprócz prezentacji tematyki artykułów opublikowanych w nowym tomie, głównym punktem programu wydarzenia był wykład dr hab. Agnieszki Borysowskiej, sekretarz naukowej szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Jej wystąpienie poświecone było niezwykle interesującym drukom okolicznościowym, które powstały w związku ze zwycięskim oblężeniem Szczecina przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma w 1677 roku. Omówione przez prelegentkę publikacje w znakomity sposób obrazują moc słowa drukowanego – zarówno jako narzędzia propagandy, jak i upamiętnienia ważnych dla lokalnych społeczności wydarzeń.

W części artystycznej spotkania poetka Dorota Dobak-Hadrzyńska, znana jako DoDoHa, przeczytała kilka swoich nowych utworów oraz przedstawiła sylwetki Jacka Szopika i Ernsta Marowa – związanych z Chojną artystów, którym w nowym „Roczniku” poświęcony został dział Terra Artificum.

Promocję czasopisma uświetnił recital Roberta Ryssa, na co dzień redaktora naczelnego „Gazety Chojeńskiej”, który zagrał na znajdującym się w Bibliotece zabytkowym fortepianie utwory Erika Satiego i Włodzimierza Nahornego.

W najnowszym tomie „Rocznika” przeczytać można m.in. artykuły:

  • prof. Edwarda Rymara o wydatkach wojennych Chojny w 1316 roku;
  • dr. Grzegorza J. Brzustowicza o uwięzieniu księcia geldryjskiego Wilhelma w 1388 roku;
  • Henryka Konkela o dziejach majątku rycerskiego w Golenicach do 1945 roku;
  • Michała Gierkego o życiu i działalności chojeńskiego pastora Johannesa Pontanusa (1550–1613);
  • dr hab. Agnieszki Borysowskiej o wierszach hieroglificznych na cześć elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma;
  • dr. hab. Radosława Skryckiego o mapie powiatu chojeńskiego z 1778–1779 roku.

Pełny spis treści: http://www.rocznikchojenski.pl/uploads/RCh11-spis%20tre%C5%9Bci.pdf

Czasopismo można nabyć osobiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie lub wysyłkowo pod adresem: redakcja@rocznikchojenski.pl. Cena: 30 zł.

rocznik_12_2019Strona główna

Licznik odwiedzin

11121854

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV