Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Skarby Unesco w Grecji

2019-11-25 13:13:38

Uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej w pierwszym tygodniu listopada, wyjechali do greckiej szkoły -7ο Δημοτικ? Σχολε?ο Κερατσιν?ου w Kieratsini (gr. Κερατσ?νι), aby wziąć udział w spotkaniu projektowym Erasmus+ „ Our national treasures through the eyes of children”. Kieratsini położone jest blisko portu Pireus i niedaleko Aten. Było to czwarte spotkanie uczestników programu.

Na miejscu uczestniczyli w zajęciach projektowych związanych z dziedzictwem UNESCO. Zwiedzili Akropol ateński wpisany na światową  listę UNESCO  w 1987 roku. Znajdują się tam takie budowle jak: Partenon (świątynia zbudowana na cześć Ateny), Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), Świątynia Nike, Propyleje oraz Pinakoteka, czyli zbiór obrazów, skarbiec i magazyn. U stóp Akropolu wybudowano nowe Muzeum Akropolu poświęcone znaleziskom pochodzącym z pobliskiego wapiennego wzgórza. W tym roku muzeum to obchodziło 10. rocznicę otwarcia. 

Uczniowie poznali również inne zabytki kultury antycznej, znajdujące się w stolicy Grecji: agorę ateńską, Odeon Heroda Attyka, Plakę, Forum rzymskie, Łuk Hadriana, Teatr Dionizosa, Świątynię Zeusa Olimpijskiego.

Wszyscy uczestnicy projektu (Duńczycy, Włosi, Polacy, Słoweńcy, Grecy i Hiszpanie) zostali zaproszeni do pałacu prezydenckiego, który znajduje się w centrum stolicy obok Parlamentu i  Grobu Nieznanego Żołnierza. Zostali oprowadzeni po rezydencji. Poznali miejsce,  w których przyjmowane są zagraniczne delegacje, gdzie podejmowane są najważniejsze dla kraju decyzje.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach projektowych wraz z  innymi uczestnikami projektu. Prezentowali  skarby narodowe i kulturę krajów biorących udział w projekcie, tworzyli  rysunki kariatyd ateńskich, które widzieli  we wtorek na Akropolu i w Muzeum Ateńskim.

W marcu  2020 r. wszyscy uczestnicy projektu spotkają się w szkole na Sycylii.Strona główna

Licznik odwiedzin

10136688

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl

Obsługa techniczna
ALFA TV

Deklaracja dostępności